2012
Kasım
 09
Okunma
1473
Yorum
0
YAZAR ADI: Müslüm Yücel
KİTAP ADI: Berdel - Evlilik İttifakı
YAYIN EVİ: bilinmiyor
YAYIN TARİHİ: bilinmiyor
ÖZET
Berdel - Evlilik İttifakı Doğu ve Güneydoğu´da, intihar ve töre cinayetleri haberleriyle sürekli olarak gündeme gelen ve evliliklerdeki "kız takası" anlamını taşıyan "berdel", kitap konusu oldu.

Araştırmacı-yazar Müslüm Yücel, yüzyıllardır Doğu ve Güneydoğu´da uygulanan ve şu ana kadar binlerce genç kızın mutsuz ve zoraki evliliklerle birlikte ölüm ve ihtiharına neden olan bu uygulamayı, "Töre, namus ve intihar sarmalında" üst başlığıyla "Berdel" adlı kitapta ele aldı.

Berdel´in tarihi kökeni, türleri ve töre içindeki yerine ilişkin bütün detayları biraraya toplayan Yücel, elli iki ayrı berdel örneğini, bu uygulamanın kurbanlarıyla yaptığı görüşmelerle mercek altına alıyor ve dünyanın en acımasız uygulamalarından biri olarak kabul edilen berdel ile ilgili net bir fotoğraf ortaya koyuyor.

Kendi kız kardeşi de berdel yoluyla mutsuz bir evlilik yaptığı için özel olarak bu konuya eğilen Yücel, bu alanda yazılmış tek araştırma/inceleme kitabı olan "Berdel"de, bin yıllardır dinmeyen bir çığlığı taşıyor geçmişten günümüze...

Bu kitap asla bir roman değildir. Bu kitap bir korku ve gerilim filminin senaryosundan devşirilmiş bir öykü kitabı hiç değildir. Kitapta anlatılan her şey ve okurken yürüreğinizi burkacak her trajik olay maalesef doğrudur.

Berdel nedir?
Berdel, bir korkudur.
Ölümdür.
Acıdır.
Çığlıktır.
Berdel, bin yıllardır bitmeyen bir ağıtın adıdır.
O küçücük bir kızdır aslında. Ama hayalleri yoktur, sevmek, aşık olmak hakkı yoktur.
Çünkü o kan bedelidir. O namus bedelidir. O beşik kertmesidir.
O henüz aşkı tanımadan kaderine hükmedilen bir kurbandır.

Ağabeyinin işlediği günaha karşılık 70 yaşındaki bir dedeye "eş" olarak verilen 13 yaşındaki bir kız çocuğunun adıdır. Babasının tecavüzüne karşılık, tecavüz edilen kadının kocasına "kan dökülmesin diye" sunulan 12 yaşındaki bir yürektir.

Berdel, bir ölüm türküsüdür, kurbanların düğününde söylenen...!

Bu kitabı okumadan, Doğu ve Güneydoğu´da olup biteni anlamak mümkün değil.

Berdel´e kurban vermiş bir yazarın, Müslüm Yücel´in kaleminden, aşiret içerisinde önemli bir yere sahip olan Berdel´in sembollerle dolu anlamını çözme çabası bu kitapta...

Mutlaka okuyun!

"Yer: Erzurum´un Karayazı İlçesi. 70 yaşındaki Süleyman Erdemir´in 1994 yılında karısı ölür. Bunun üzerine akrabalarından Ayten Erdemir´e talip olduğunu söyler ve kendisinden 50 yaş küçük olan Ayten´le dini nikahla evlenir. Evlilikleri toplam 5 yıl sürer ve bu evlilikten 5 çocukları olur. Ayten Erdemir, 1999´da 15 yaşındaki Servet Yeşilördek´e kaçar. Sekiz ay sonra ailelerin ortak kararı ile töre gereği Servet Yeşilördek´in küçük kızkardeşi, 13 yaşındaki Kadriye´nin 70 yaşındaki Süleyman Erdemir´e verilmesi karara bağlanır ve böylece kanın önü, kirli bir barışla alınmış olur. Berdel olarak verilen küçük Kadriye, düğün gecesi intihar eder"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0 / 10    0 Kez oylandı


ETİKETLER:

LÜTFEN YORUM EKLEYİN

KAPAT