2012
Kasim
 22
Okunma
2609
Benim Kalemimden
Bilinenden Hareketle
Bilinenden Hareketle

BİLİNENDEN HAREKETLE…

    Zaman bir su gibi akıp geçiyor. Neler yaşandı genç Türkiye Cumhuriyeti’nde? 10 Kasımlarda ezberden okunan dizelerle soralım: Hakkından gelebildik mi yokluğun, sefaletin? Saçlarımızı bilimle ağartıp, kahveler yerine laboratuvarlarda sabahlayanlardan olabildik mi?
    Ne yazık ki cevaplar olumsuz.
    Peki nasıl düzelir sizce? Elbette eğitimle. Anlaşılır olmak adına tekrarlayayım başka bir ezber cümleyle:”Eğitim şart!”
    Sloganlarla konuşan ve dahi düşünen, düşüncesi basit sloganlardan ibaret bir toplum olup çıktık. Oysa hedef bu değildi. Yanlış adrese gelmişiz. Hemen çıkıp gitmeliyiz. Gitmek için “eğitim şart”!
    Bu ülkenin geleceğine yürüyen yolcularını madem “okul” denilen hanlarda konaklatabiliyoruz bir süre, bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Onları, gidecekleri yol ve ulaşmaları gereken noktayla ilgili bilgilendirmeliyiz
     ki yolda kalan olmasın;
        ki yoldan çıkan olmasın!
    Değil mi ki onların gittiği yer olacak bu ülkenin geleceği, yol işaretleri doğru yönü göstermeli.
    Kopyala –yapıştır cumhuriyetine ilkin cümle kurmak öğretilmeli. Cümle kuran, yani “düşünen insanlar” yükseldikçe aynı noktada buluşacaktır: Aydınlık Türkiye Cumhuriyeti.
    Malzemeler ortada, tarif açıkça belli. Peki, nasıl yetişti yemek yapacak kişi? Doğru bir tat bulmak için aşçılara  “eğitim şart”!Aşçı mutfağa girerken karnı tok, sırtı pek olabilmeli. Aşçıbaşı görev dağılımını iyi yapmalı. Önce kendisi işin ustası olmalı.
    İlk derdimiz eğitim sistemini, kurumlarını ve öğretmenleri belli bir düzeyin üstünde “iyi” hale getirmek olmalı. Demek istediğim şey aslında bildiğiniz nakarat;  eğitim şart, eğitim şart!
    “Balık baştan kokar.” demiş atalarımız. Bilinenden hareketle, kolları sıvamalı. Misk ü amber kokmak için eğitim şart!
Önceki Yazı >>>>yedi numara
Sonraki Yazı >>>>Öğretmenin Kalemi
Yazan:Elif TOPÇU
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10 / 10    1 Kez oylandıLÜFTEN YORUM EKLEYİNİZ

ETİKETLER:

Arşiv-2012
Arşiv-2013
Arşiv-2014
Arşiv-2015
Arşiv-2016
Arşiv-2017
Son Tweetler