2012
Ara
 05
Okunma
4320
Eğitim-Öğretim
Sınıf nasıl Geçilir
Sınıf nasıl Geçilir

Yavaş yavaş bir eğitim yılının ilk döneminin sonun doğru geliyoruz sınavlar birer ikişer yapılmaya başladı. Belki çok erken ama gerçek sorumluluğun bilincindeki öğrenciler daha şimdiden ilerisi için planlarını yaparak sınıflarını en iyi notlarla geçmenin yollarını düşünmeye başladılar bile…
Dönem sonuda da bir önceki yıllardan kalan dersler için sorumluluk sınavlarına girecek öğrenciler şimdiden bunun planlarını yaparlarsa sınavlardaki başarıların artacağı da muhakkak.
Peki Nasıl sınıf geçilir? Yönetmelikler bu konuda ne diyor? Nasıl çalışılır? konularını biraz irdeliyelim.

İlk olarak sınıf geçme yönetmeliğine gör, öğrencinin ders yılı sonunda her hangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için ikinci dönem notunun en az 45 yani 2 olması gerekir. Ancak 1. dönem notu  0 (sıfır) ise ikinci dönem notunun en az 3 (üç) olması gerekir.

Öğrencinin yıl sonu başarı ortalaması derslerin ağırlıklı notları toplamının haftalık ders saatleri toplamına bölümü ile elde edilen nottur.  Bir dersin yıl sonu notu ile o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından elde edilen not, o dersin ağırlıklı notudur. Bu not en az 2,50 ise sınıfınızı kaç zayıfınız olursa olsun geçersiniz. Ancak her sınıfta bulunan geçmesi zorunlu dersleriniz zayıf ise bu derslerden sorumlu geçersiniz.

Sorumlu derslerin sorumluluğu an cak o derslerin sorumluluk sınavlarıbna girip en az 45 puan 2 (iki) notunu almanızla sona erer.

Başarısız ders sayısı

9. sınıfta 3 veya 3'ten,

10, 11, 12. sınıflarda 2 veya 2' den az mı? (alt sınıflarda sırumluluğu olduğu derslerde dahil, başarıısız olduğu ders sayısı en fazla 5 olanlar bir üst sınıfa devam ederler) fakat  10, 11, 12 . sınıflarda alttan aldığı  ders sayısı kaç olursa olsun sorumlu bulunan ders sayısı 2 yi geçemez.

Ortalama Yükseltme Sınavı:

Ortalama yükseltme sınavı (OYS) Haziran ayının sonunda yapılan ek sınavlardı. Sınıf geçmek ya da yıl sonu başarı ortalamasını yükseltmek isteyen öğrenciler en fazla 4 tane sınava girebilir.

Burada dikkat edilecek 2 nokta vardır;

1- Öğrencinin başarabileceği dersleri seçmek (örneğin çocuk fizik sınavından yıl boyunca 10, 15, 10, yazılı notu almış. Doğal  olarak bu öğrencinin bu dersi başarması zor gibi duruyor. Kaç kredi olursa olsun bu dersin seçilmesi öğrenciye zarar getirecektir.)

2- Ders kredisi  fazla notu zayıf dersleri seçmek,( örneğin tarih dersi 2 kredi olup öğrencinin yıl sonu notu 1 , ingilizce dersi 4 kredi olup karne notu 2 olsun. Bu öğrencinin her iki sınava girip 5 aldığını düşünürsek;

Tarih; mevcut durum 2kredi x 1= 2  sınav notu 2 kredi x 5= 10  fark=8

İngilizce; mevcut durum 4kredi x2= 8  sınav notu 4 kredi x 5= 20  fark=12

görüldüğü üzere dersnotu zayıf olan dersi seçemek öğrenciye avantaj sağlama bakımından önemlidir. Ancak ders saatinin fazla olmasıda en az zayıf kadar önemlidir. Burada devreye öğrencinin neyi yapabileceği girmektedir.

Daha vakti gelmemiş olsa bile Ortalama yükseltme sınavına girip yukarıdaki şartları sağlamayanlar, 20 gün özürsüz devamsızlık, 45 gün özürlü+özürsüz devamsızlık yapanlar sınıf tekrarı yapar. Sınıf tekrarı hakkı 1 kereye mahsustur.

Küçük bir ip ucu;   sınavlara çalışırken, kendinizi öğretmen yerine koyup ben olsam bu sınavda ne sorardım, diye düşünün ve en az 20-25 soru hazırlayın. Göreceksiniz bunlardan çoğu OYS ve Sorumluluk sınavlarında karşınıza çıkacaktır.

Umarım hepiniz Sınıf nasıl geçilir hesaplarından uzak bir dönem geçirir ve çok BAŞARILI OLURSUNUZ.

Teşekkürler; Reh. Öğrt.  Fatma Ayan
Önceki Yazı >>>> ŞAŞIRDIM KALDIM İŞTE
Sonraki Yazı >>>>10 Parmak Klavye Geliştirme Programı
Yazan:A.Gökhan AKIN
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10 / 10    1 Kez oylandıLÜFTEN YORUM EKLEYİNİZ

ETİKETLER:

Arşiv-2012
Arşiv-2013
Arşiv-2014
Arşiv-2015
Arşiv-2016
Arşiv-2017
Son Tweetler